O nas:

Ten blog powstał z pasji do urządzania wnętrz, podążania za najnowszymi trendami, do mody. Z tego bloga dowiesz się jak urządzić swoje mieszkanie w zgodzie z obowiązującymi w świecie wnętrzarskim zasadami. Ile razy to czytałeś, hmm? Nie masz już dość tego, że tylu nam się narobiło ekspertów i designerów, podczas gdy połowa z nich ma po 15 lat?...

czytaj więcej...

POCZUJ BRYZĘ HAMPTONS STYLE!

WRAŻENIA Z KLASĄ

Hamptons to klasyczny styl wnętrzarski, który sprawia że dom staje się ponadczasowy. Jest świeży i lekki.  Dom Hampton sprawia wrażenie przytulnego domu z historią (w tym pozytywnym sensie).  Jest pełen ciepła i familiarnego charakteru. Znany z elegancji,  eklektyzmu, klasy i wielkości.

Hamptons Style pochodzi  z regionu Hamptons na Long Island w Nowym Jorku i w dalszym ciągu czerpie stamtąd wszelkie inspiracje, widoczne jako rozwój stylu (powstające odłamy np. Modern Hamptons – polaryzacja Hamptons Classic w stronę stylu nowoczesnego,  czy „specjalizacje”  jak Hamptons Kitchen – bardzo specyficzne projektowanie kuchni w stylu Hamptons, które z łatwością da się zrealizować w każdym mieszkaniu). Jest popularny wśród zamożnych i pewnie za tą sprawą korzysta najczęściej z materiałów najwyższej klasy.

hamptons kitchenkuchnia w stylu Hamptons (Hamptons&More Co.)

Hamptons jest bardzo dobrze wyważonym stylem eklektycznym. Uosabia najlepsze klasyczne zdobienia z rustykalnymi akcentami. Zazwyczaj pożycza głównie z francuskiego, art deco, art nouveau, new england, ale też np. glamour.  Kluczem jest równowaga pomiędzy starym a nowym. Odzwierciedlają to doskonale meble i oświetlenie w domu Hampton. Antyczne elementy zestawiane są  z nowoczesnymi (acz zawsze klasycyzującymi). Dobrane na zasadzie: „równoważ!”, nie - „kontrastuj!”.  

hamptons modern classicprojekt Hamptons Home&Living

Tradycyjne domy Hamptons mają spadziste sufity, sarking na ścianach i sufitach, belki stropowe, jasne elewacje i dużo okien – tak,  aby zapewnić  jak największą ilość  światła we wnętrzu. Wszystkie elementy domu (zarówno architektury domu jak i wyposażenia wnętrz) mają tradycyjne linie i klasyczne detale. Przestrzenie Hamptons są lekkie i jasne, a materiały naturalne.

Wnętrzarski styl Hamptons ma dwa bieguny: klasyczny i wyrafinowany - Hamptons Classic oraz niefrasobliwy i zrelaksowany – Soft Hamptons, tzw. Beach House Style. Różnią się tak naprawdę poziomem przepychu i „luzu”. Wybierając ten pierwszy – stawiasz na luksus, drugi zaś – na komfort.

hamptons chchristmasaranżacja Hamptons Home&Living

Styl Hamptons pochodzi znad oceanu i zupełnie naturalnie tamte wnętrza, a w konsekwencji cały Hamptons Style wprost nasiąknęły tym  klimatem. Dlatego właśnie stylistykę Hamptons tworzy się w dużej mierze za sprawą wywoływania wrażeń. Powiew powietrza, lekkość, bliskość natury, relaks, radość. Jak je wywołać?
To proste. Dodatki marynistyczne, żywe rośliny,  jasna kolorystyka,  naturalne materiały w wykończeniu wnętrz i meblach oraz odpowiednio dobrane oświetlenie zaimplikują twoim zmysłom całkiem przyjemny pakiet wrażeń! Nota bene, każdy z tych elementów jest równie istotny - próżno szukać tu hierarchii.

DOTYK NATURY, TRADYCJA I ELEGANCJA

Marynistyka. Marynistyczne dekoracje, jak choćby drewniane lub ceramiczne figurki (np. morskich ptaków), muszle, koralowce i kamienie, itp., nasuną skojarzenia z wakacjami (zupełnie jak pamiątki z urlopu nad morzem), a modele statków, obrazy o tematyce morskiej, koła sterowe, lunety, czy globusy przybliżą nas do tradycji i kultury żeglarskiej, zaś w dom tchną ducha historii.

wnętrze hamptons
Hamptons&More Co. salon

Roślinność. Trawy ozdobne i kwiaty doniczkowe są wręcz niezastąpionym elementem aranżacji, w której natura odgrywa znacząca rolę. Wprowadzają  odrobinę klimatu oceanicznego. Dzięki nim wnętrze „żyje”,  zdaje się lekkie i przewiewne. Doskonale wypada tu fikus lirolistny, palma trzcinowa, dracena, eukaliptus, czy  granat. Aranżacje kwiatowe w gustownych antycznych lub przeszklonych donicach będą bardzo skutecznym zabiegiem wspomagającym tworzenie atmosfery Hamptons.

Materiały. W prawdziwym domu w stylu Hamptons (tzn. nie takim, w którym  robimy jedynie aranżację w takiej stylistyce) niemal wszystko jest z naturalnych materiałów. Wnętrza powinny być wykończone drewnem, kamieniem i włóknami naturalnymi.

dom Hamptons

"Something's Gotta Give" design

Drewno.  Stanowi ponadczasowy materiał nie tylko użytkowy ze względu na swoją trwałość i możliwość regeneracji, ale również ze względu na aspekt estetyczny, przybliżający człowieka do natury.  To właśnie z uwagi na te walory architekci nadmorskich posiadłości tak chętnie je wykorzystują. Zalet jest więcej. Drewno w niewielkim stopniu przetworzone (np. posadzki) stanowi doskonałe rozwiązanie dla ludzi z problemami alergicznymi. Właściwości drewna istotnie wpływają na regulację mikroklimatu pomieszczenia. Stanowi produkt całkowicie naturalny, nie alergizujący, o bardzo dobrej izolacji termicznej, elektrycznej i akustycznej, tworzący niepowtarzalny klimat w pomieszczeniach i dostosowujący się do warunków otoczenia. Dobrze komponuje się z innymi surowcami i tworzywami, co znacznie ułatwia dobór pozostałych materiałów w aranżacji wnętrz.

Marmur.  Jest kamieniem najbardziej klasycznym, a równocześnie ciągle na nowo odkrywanym. Marmur posiada dobre właściwości fizyczne. Ze względu na nie stanowi materiał na posadzki, ściany, elewacje, parapety i schody. Nie brakuje pomysłów na wykorzystanie marmuru w dziedzinach typowo dekoracyjnych. Bogata paleta barw, cudowne naturalne faktury, ciepłe pastelowe odcienie. Współcześnie odkrywa się jego kolejną cechę - łatwe komponowanie się z innymi materiałami, w tym również z elementami typowo nowoczesnej aranżacji. Dwa obecnie popularne typy marmuru  z Włoch to: Calacatta, z widocznymi, wyraźnymi żyłami  i Carrara, o delikatniejszych, bardziej subtelnych rysach. Marmur jest wybierany przez ludzi dążących do uzyskania harmonii w swoim otoczeniu.

Naturalne materiały użyte nie tylko w wykończeniu domu, ale także mebli i galanterii zapewniają odczucie bliskości z naturą, dobrego nastroju, sprawiają też że w takim wnętrzu dobrze się wypoczywa. Użycie drewna i kamieni dobrej jakości dodaje wnętrzu klasy i ponadczasowości.

Poza drewnem i kamieniem warto zainwestować w: piękne dywany z włókien naturalnych (takich jak sizal, manila czy juta);  meble wiklinowe albo też tapicerowane naturalnym lnem, zasłony z bawełny lub jedwabiu (alternatywnie rolety drewniane lub bambusowe). Uzyskasz z ich pomocą poczucie odprężenia i swobodnej elegancji.

 hamptons interior

wnętrze filmowego domu "Lepiej późno niż później"

 

Zobacz pierwszą część artykułu:Styl Hamptons artykuł

 

Komentarze do wpisu (0)

* - Pole wymagane
wróć do listy