Jaki styl wybrać?

W jakim stylu?

Projektując dom, mieszkanie, restaurację czy biuro musimy zastanowić się w jakim stylu je urządzić. Z  każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami na temat tego co jest teraz modne. Modne nie zawsze znaczy praktyczne czy funkcjonalne. Wybierając styl należy zwrócić uwagę na to, żeby przede wszystkim nam odpowiadał i sprawiał, że czujemy się w nim dobrze. Musi to współgrać z naszą naturą. W kilku słowach postaram się opisać każdy styl i dodam na co należy zwrócić uwagę. 

Zacznijmy od stylu ETNO – nazwa z  greckiego oznacza plemię, naród a nauką zajmującą się gromadzeniem wiedzy o zwyczajach i przedmiotach ludzi z różnych kultur nazywamy etnografią. Od 200 lat  tworzone są zapisy, które stanowią esencję Etno w dzisiejszych wnętrzach, modzie czy muzyce. Rosnącą popularność można powiązać z reakcją alergiczną na „plastikowy świat” i próbę oryginalności, która tłumiona jest przez nachalną globalizację.

Aranżując styl ETNO można koncentrować się na jednym rejonie lub wręcz przeciwnie połączyć motywy z różnych miejsc czy kultur. Jedna zasada jest wspólna – styl jest reakcją na bezosobowe wzornictwo i zmieniające się sezonowe trendy. Należy postawić na autentyczność oraz tradycję a także unikatowość produktów. Połączenie klimatu orientalnego z zachodnim dizajnem sprawdza się wyjątkowo dobrze we współczesnych wnętrzach. Ważne żeby przedmioty skomponowane razem nie kłóciły się ze sobą lecz budowały orientalny nastrój.            

 

Długie zimy, surowy klimat i brak słońca miały duży wpływ na powstanie stylu SKANDYNAWSKIEGO. W celu rozjaśnienia ponurych wnętrz dominującym kolorem stała się biel i pastelowe barwy. Znaleźć je można nie tylko na ścianach ale także w barwieniu mebli i drewna. Stanowi to doskonałą bazę dla barwnych, kontrastujących dodatków. Wszystkie sprzęty winny być praktyczne, lekkie i łatwe do przenoszenia, muszą także gwarantować jakość i niezawodność a także poczucie estetyki. Należy umiejętnie łączyć tradycję z nowoczesnością.

Kluczową rolę w stylu skandynawskim odgrywa światło. Mieszkańcy tamtych rejonów dążyli do tego, żeby zatrzymać lub zwielokrotnić oddziaływanie promieni słonecznych. Stąd da się zauważyć duże okna, bez zasłon a także zamiłowanie do prostych lamp i naturalnych świec. W tym stylu znajdą zastosowanie zarówno metalowe jak i szklane abażury, lampy sufitowe jakby przeniesione z warsztatu na salony oraz niewielkie, metalowe lampki biurkowe. Wyznaczniki stylu to surowość i prostota.Skandynawskie wnętrza nie manifestują statusu materialnego, nie epatują luksusem, nie podążają za modą. Skandynawską surowość można ocieplić kolorowymi dodatkami z powtarzalnymi motywami. Sprawi to, że wnętrza będą bardziej przytulne i ocieplą klimat pomieszczeń.

 

Ostatnio można zauważyć, że każdy chce być EKO. Ekologie odmieniamy przez wszystkie przypadki i przypinamy do różnych dziedzin życia. Zależy nam na stałym kontakcie z przyrodą, wzięciu odpowiedzialności za środowisko naturalne także w aranżacji wnętrz. Styl Eko to odmiana stylu rustykalnego. Wnętrza aranżujemy zwykle kilku warstwowo, zależy nam na bliskości przyrody i stosujemy „zielone” rozwiązania techniczne, ważna jest także harmonia i spokój kompozycji – wzajemnie się przenikają i łączą. Styl Eko jednocześnie dba o nasze zdrowie, środowisko oraz portfele.

Eko swoje inspiracje czerpie lekko z klimatów rustykalnych, częściej jednak zahacza o stylistykę Skandynawii. Ciągle rozwijające się wzornictwo Eko szuka pomysłów praktycznych i przyjaznych środowisku, omija rozwiązania wymyślne i drogie. Idealnie w tym stylu sprawdzi się oświetlenie LED oraz obrazy wykonywane z wycinek z magazynów i map.

 

 

 

 

Styl EKLEKTYCZNY jest odmianą stylu nowoczesnego, to mariaż kontrastowych stylistyk, połączenie elementów starych z nowymi oraz współczesnych trendów z osobistymi akcentami. W tym stylu wszystko jest dozwolone, nowoczesna wersja klasyki z historycznymi wstawkami. Jest bardzo popularny z uwagi na łatwy dostęp do mebli z różnych stron świata oraz na duży wybór różnych interpretacji klasyki. Najlepiej połączyć ze sobą tylko dwa style, żeby we wnętrzu nie powstał chaos.

We wnętrzu nikogo nie zdziwi połączenie żyrandolu stylizowanego na barokowy kandelabr obok minimalistycznej czerwonej sofy lub plastikowa wersja krzeseł z epoki Ludwika XIV. Najważniejsze jest zachowanie umiaru, warto wybrać styl główny, będący motywem przewodnim i uzupełnić go o elementy, które razem stworzą spójną całość. Z zastosowaniem stylu eklektycznego możemy podkreślić funkcje i charakter poszczególnych pomieszczeń. Klasyka idealnie wpasuje się w sypialnie czy salon, a nowoczesne akcenty w kuchni i sypialni. Trzeba pamiętać, aby zachować odpowiednie proporcje pomiędzy przedmiotami z różnych epok, żeby cała kompozycja wyglądała naturalnie.

 

Alternatywą dla popisów nowoczesnego designu, sezonowych bajerów i chłodu mebli jest styl RUSTYKALNY. Odnajduje się we wnętrzach mających bezpośredni kontakt z naturą, czerpie z kultury wiejskiej ale jej nie naśladuje. Idealnie sprawdzi się w podmiejskim siedlisku, umiejętnie można go także wprowadzić do nowoczesnego mieszkania. Może mieć wiele odmian od minimalistycznej po romantyczną, akcentuje naturalne, surowe materiały. Wykorzystuje elementy konstrukcyjne budynków, potrzebuje rozmachu i dużej skali i pejzażu za oknem.

Styl rustykalny nie znosi tworzyw sztucznych, a dekoracyjne motywy pojawiają się oszczędnie. Drugoplanową rolę grają tu lampy naftowe, kołowrotki, żelazka z duszą czy folkowe bibeloty.

VINTAGE – słowo oznaczające winobranie, a właściwie dobry rocznik. Nie wiadomo kto i dlaczego wprowadził je najpierw do świata mody, następnie do historii wnętrz. Jest to styl młodego pokolenia, mimo że dotyczy przedmiotów, które swoją młodość mają już dawno za sobą. Popularność zawdzięcza potrzebie szukania własnych korzeni, po części chęci bycia oryginalnym. Przyczynia się do tego również bunt przeciw obowiązującym modom, regułom, poprawnościom perfekcyjnie dobranych wnętrz.

Panuje przekonanie, że remisy mają sens, bo naprawdę dobre projekty nie starzeją się nigdy, są jak wino i z wiekiem nabierają wartości a także nie boją się zmian. Możemy je malować, odświeżać czy podawać liftingowi, stosując nietypowe zabiegi i wprowadzając zaskakujące kolory. Jest tu miejsce zarówno na barwne dodatki jak również sepiowe odcienie starych fotografii. Bazą do ich eksponowania jest biel, która łączy wszystko w spójną całość.

 

 

 

Vintage to styl, który nie wymaga dużych nakładów i drogich rozwiązań. Celem są zwykle przedmioty z drugiej ręki, stare ale antyki. Polowanie można rozpocząć na aukcjach internetowych, pchlich targach, strychach i piwnicach znajomych. Jakość wnętrza nie określa cena zdobyczy, lecz pomysłowość, z jaką z różnych przedmiotów układa się nową całość. Styl jest praktyczny, nie potrzebuje dekoratorów. Stawia na inwencję i własnoręczną pracę prowadzącą do zmian wizerunku danego produktu. Nie kopiuje przeszłości, zachęca do twórczych wariacji na jej temat.

Styl PROWANSALSKI kojarzy nam się z południem Francji, jest odmianą stylu rustykalnego. Ciepły klimat alpejskie szczyty miały wpływ na rozwój prostego, wiejskiego budownictwa, zachwycającego paletą kojących barw i praktycznych rozwiązań. Obfituje w solidne, drewniane meble – najczęściej białe, szare lub w kolorze spłowiałego drewna. Można też spotkać wiele elementów z kutego żelaza. Meble najczęściej ozdobione są motywami roślinnymi – kwiatami, winogronami, gałązkami oliwnymi lub kłosami zbóż.

Kolory do prowansalskich wnętrz dostarcza natura. Ciepłe i jasne barwy to odzwierciedlenie słonecznego klimatu. Wnętrza maluje się na podstawowe kolory, które urozmaicane są pasmami bieli. Ściany następnie są przecierane i pokrywane wapnem. Dominują lawendowy fiolet, jasny błękit oraz prowansalski żółty.

Następną odmianą stylu nowoczesnego jest styl LOFTOWY, jego stylistyka głęboka zakorzeniona jest w architekturze fabrycznych budynków i przemysłowych hal, a w połączeniu z nowoczesnym designem tworzy niesamowity klimat. Wnętrza są przestronne i oszczędne. Duża powierzchnia wymaga rozwiązań skrojonych na miarę potrzeb. Powszechnie stosuje się powszechnie stosowane są tanie materiały budowlane tj. beton, szkło, drewno, stal. Bardzo często drugie życie otrzymują po renowacji przemysłowe elementy. Loftowego klimatu nie poczujemy bez kabli, rur czy instalacji.

Warto przemycić artystyczny sznyt poprzez designerski mebel, dobrą grafikę lub obraz. Złagodzi to surowe wnętrze tworząc przytulną atmosferę.

Przy tak dużej powierzchni konieczne jest również dobre oświetlenie, które będzie współgrać z resztą wystroju tworząc loftowy nastrój.

Styl KOLONIALNY powstał z połączenia stylu wiktoriańskiego i rzemiosła dalekiego wschodu. Jego założenia stawiają na masywne meble z dekoracyjnymi dodatkami. Lekkości dodają rattanowe, wikliniowe czy sznurkowe plecionki. Jest odmianą stylu etno.      

 

 

Kolonializm wprowadził do wyposażenia wnętrz ciemne barwy w połączeniu z paletą kolorów zamorskich krajów. Sprzęty w beżach i brązach kontrastują z ciemnymi dodatkami. Częste polowania wprowadziły modę na kość słoniową, która zaczęła się pojawiać jako element dekoracyjny. Integralną częścią wystroju jest oświetlenie, niby proste, klasyczne a nadające wnętrzu elegancji.

 

Odmianą stylu klasycznego jest styl ANGIELSKI. Wnętrza są tworzone z myślą o rodzinie, są przytulne, nie onieśmielają. To właśnie rodzina odgrywa szczególną rolę wśród Anglików, a oprócz niej kładą nacisk również na wygodę. Lubią otaczać się pamiątkami rodzinnymi jak również praktycznymi przedmiotami. Połączenie tych dwóch cech tworzy charakterystyczny klimat angielskich domów.

Tradycja i wygoda – najlepiej określają charakter dodatków w angielskich domach, pamiątki rodzinne przekazywane są z pokolenia na pokolenie, zajmują centralne miejsce. Na licznych szafkach, stolikach czy komodach eksponuje się wazony zdobione kwiatami. Angielskie wnętrze nie może się obejść bez miękkich, tapicerowanych sof i foteli, na których znajdziemy mnóstwo poduszek. Angielskie wnętrze oświetlane jest stylowymi lampami, które dodają im przytulnego charakteru.

 

 

Podsumowując, wybór stylu nie jest prosty. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na naszą wygodę i dobre samopoczucie. Dopasuj styl pod siebie a nie siebie pod styl!