gru
15

Styl Hamptons

Jeśli tylko zapamiętasz, że styl Hamptons to nic innego jak ekskluzywny styl marynistyczny to po pierwsze: rozpoznasz go wszędzie i po drugie: z łatwością go odtworzysz! Ale dlaczego ekskluzywny? Skąd to się wzięło?

SPECYFICZNY JAK MAŁO KTÓRY


Jeśli tylko zapamiętasz, że styl Hamptons to nic innego jak ekskluzywny styl marynistyczny to po pierwsze: rozpoznasz go wszędzie i po drugie: z łatwością go odtworzysz! Ale dlaczego ekskluzywny? Skąd to się wzięło? Czy nie wystarczyłoby zapamiętać „po prostu – marynistyczny”? Nie, to nie to samo.


Pojęcie marynistyka jest szeroko rozumianym terminem wszystkiego co ma związek z morzem, kulturą żeglarską, tradycjami morskimi, przedmiotami i zwyczajami żeglarzy i marynarzy. Rzeczy związane z marynistyką posiadają długą i bogatą historię, należy pamiętać że od zarania dziejów ludzie żyli, pracowali i ujarzmiali żywioł jakim jest woda. Marynistykę możemy podzielić na kilka grup, pierwszą z nich są przedmioty marynistyczne, wśród których możemy wyróżnić np.: koło sterowe, lunetę, sekstant, modele żaglowców, globusy itd. Przedmioty związane z morzem jak rzadko które posiadają ogromną historię i tradycję. Marynistyka jest pewnego rodzaju magią, czarem i mistyką – przeżywa się ją całym sobą, jest pewnego rodzaju sposobem na życie. Wyobraź sobie marynarzy będących w długim rejsie, podczas ciszy na morzu, którzy przy świetle zachodzącego słońca sklejali miniaturowe modele statków, malowali obrazy czy pisali wiersze. Tworzona przez nich marynistyka jest jak oni sami - w pełni autentyczna i szczera. Wszystkie te rzeczy posiadają wymiar ponadczasowy, niezmienny i niezawodny. Są symbolem tradycji, stabilności, pewności, prostoty a zarazem elegancji i wyrafinowania. Taki właśnie wydźwięk w połączeniu z oczywistym skojarzeniem marynistyki z wakacjami, latem i wypoczynkiem zapewniły stylowi Hamptons co najmniej połowę zasłużonego sukcesu! Co stanowi tę drugą połowę?Hamptons Home&LivingWYSUBLIMOWANY I SNOBISTYCZNY


Hamptons Classic Style jest wysublimowanym, poniekąd snobistycznym rezultatem aranżacyjnych zapędów współczesnych nadmorskich architektów i dekoratorów. Skąd to się wzięło?


Ten elegancki styl z morskim motywem przewodnim pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a konkretnie z miejscowości Hamptons. Samo Long Island jest największą wyspą Ameryki otoczoną wodami Oceanu Atlantyckiego. Ma aż 190 km długości i od 10 do 20 km szerokości. Dziennikarz radiowy Howard Stern nazwał je „naszyjnikiem składającym się z wiosek położonych na południowej części Long Island”. Mimo, że faktycznie są to tak naprawdę wsie to niektórzy twierdzą, że Hamptons jest najbardziej snobistycznym miejscem w Ameryce. To właśnie na te plaże wyprawiają się mieszkańcy Nowego Jorku, to tu swoje letnie rezydencje mieli i mają amerykańskie VIPy (wspomniany H. Stern , A. Warhol, S. Spielberg, U. Thurman, R. de Niro), i tu właśnie znajdują się butiki najbardziej poważanych projektantów mody. Zresztą gdy nowojorczycy mówią, czy piszą o Hamptons, często nie mają na myśli konkretnego miejsca, ale raczej wielkie pieniądze i styl życia z nimi związany.


A zatem rozróżniamy Hamptons Lifestyle i Hamptonts Style Interior. My rzecz jasna zajmiemy się tym drugim.


Wszystkie domy przy plażach Long Island urządzane są według kryterium: morska kolorystyka, przedmioty marynistyczne, naturalne materiały i jedna prosta podstawa wszystkiego – elegancja w każdym wymiarze! Założę się nie wiesz jak wiele wspólnego ma dom w stylu Hamptons ze statkiem, poza oczywistą marynistyką!Hamptons Home&Living


DOM NA WZÓR STATKU?


Tak jak ważnymi miejscami na statku są kubryk i mesa, a najlepszym duża kajuta kapitana, tak najistotniejszymi pomieszczeniami w hamptons'owskim domu są: intymna sypialnia i centralny salon z jadalnią.


W kubryku toczyło się życie towarzyskie na statku. W mesie zaś panowała tradycja dżentelmeństwa, dobrych manier i wzajemnej uprzejmości. Kajuta kapitana była niezwykle komfortowo umeblowana, znajdowało się w niej łóżko z baldachimem, biurko i fotel, mnóstwo książek oraz trunków wszelakiej maści. Ściany kabiny zdobiły obrazy przedstawiające motywy marynistyczne. Pierwszy oficer i pozostali oficerowie także dysponowali kajutami, lecz były one dużo mniejsze i mniej komfortowe. Kabiny kapitana i oficerów były połączone z mesą oficerską. Kucharz swoje danie wykonywał w kambuzie, czyli kuchni statkowej. Było to osobne pomieszczenie, które musiało znajdować się w sąsiedztwie mesy, aby usprawnić podawanie posiłków – często kambuz był połączony z mesą oknem z drzwiczkami dla lepszej komunikacji.


Niemal dosłownie przeniosło się to na zwyczaje i zagospodarowanie w Hamptons-domu. Dużą uwagę przykłada się do etykiety, dobrych manier i pewnych zasad, a jednocześnie do komfortu i rodzinnego ciepła. Ogromną rolę odgrywa salon, najlepiej gdyby był usytuowany w centralnej części domu, połączony z kuchnią i jadalnią oraz sypialnia „gospodarzy domu”.