kwi
10

Stylowo i z głową

Wybór odpowiedniego oświetlenia nie jest rzeczą prostą, należy zastanowić się nad funkcjonalnością poszukiwanej oprawy. Można zauważyć istotną różnicę pomiędzy oświetleniem dekoracyjnym a użytecznym.

Wybór odpowiedniego oświetlenia nie jest rzeczą prostą, należy zastanowić się nad funkcjonalnością poszukiwanej oprawy. Można zauważyć istotną różnicę pomiędzy oświetleniem dekoracyjnym a użytecznym. Postaram się w skrócie wyjaśnić na co powinno się zwrócić uwagę przy zakupie oświetlenia, ponieważ w każdym miejscu oświetlenie odgrywa ważną rolę. Zacznijmy od salonu, potem kilka słów o oświetleniu w sypialni, biurze, holu i na kuchni kończąc.


Salon – miejsce w którym spędzamy większość wolnego czasu. To w tym miejscu podejmujemy gości, oglądamy telewizję, czytamy ulubione książki. Jest to miejsce, w którym chcemy wypocząć, dobrze się czuć. Zakup powinien być dokładnie przemyślany – należy zachować proporcje pomiędzy pomieszczeniem a wielkością opraw. W wysokich pomieszczeniach pięknie będą prezentować się wystawne żyrandole, w niższych plafony. Dobrze dobrane oświetlenie do wystroju pomieszczenia pomoże stworzyć spójną kompozycję i jednocześnie udekoruje wnętrze.


W wypoczynkowej części salonu swoje miejsce odnajdzie nisko zawieszona, wielopunktowa lampa. Oświetli pomieszczenie, a także stworzy odpowiedni nastrój.


Czytanie książek wymaga właściwego oświetlenia dla zachowania zdrowych oczu, sprawdzą się w tym doskonale podłogowe lampy. Z uwagi na ich mobilność można zmieniać ich położenie w zależności od potrzeb.



W trosce o oczy należy pamiętać również o tym, żeby światło nie odbijało się od ekranu telewizora. Idealnie sprawdzą się lampy stołowe umieszczone po obu jego bokach lub za nim.


Łącząc oświetlenie punktowe z wiszącym można stworzyć spójną aranżację. Oprawy nie muszą pochodzić z jednej kolekcji, ważne żeby zachowany był jeden styl a całość tworzyła spójną kompozycję.


Poniżej prezentuję kilka trików, dzięki którym uzyskamy pożądany efekt:




  • jeśli zależy nam na optycznym powiększeniu pomieszczenia idealnie sprawdzą się jasne, prześwitujące klosze, dające efekt rozproszonego światła
  • kierując strumień światła, na sufit lub podłogę, odpowiednio optycznie podwyższasz lub obniżasz salon
  • jeśli chcesz odwrócić uwagę od mniej interesujących elementów wystroju, zadbaj o oprawy o ekstrawaganckich, odważnych kształtach, które przyciągną uwagę
  • oświetlając dłuższą ścianę, np. kinkietami, wizualnie poszerzasz pomieszczenie


Najważniejszym miejscem w domu jest sypialnia, to od jakości naszego snu będzie zależała nasza wydajność w ciągu całego dnia, dlatego oświetlenie powinno być dobrane niezwykle starannie i spełniać swoje zadanie. Dla fanów dobrej lektury przed snem, zamiast lampki nocnej, proponuję zamontowanie kinkietów na wysięgnikach nad wezgłowiem. Dzięki temu będziesz mógł dowolnie ustawiać strumień światła oraz oszczędzisz miejsce na szafce nocnej. Niestety w przypadku przemeblowania, należy przeprowadzić instalację kinkietów na nowo, co może być kłopotliwe.


Wybierając klasyczną lampkę nocną zwróć uwagę, żeby została zamontowana ok. 75cm od materaca. W przestronnych sypialniach można wykorzystać lampę podłogową, jest to oryginalne rozwiązanie – niestety mało praktyczne w niewielkich pomieszczeniach.


Ostatnimi czasy zauważamy mniejsze zapotrzebowanie na żyrandole do sypialni, są co prawda równomiernym źródłem światła, natomiast nie tworzą intymnej atmosfery. Urządzając sypialnię warto zwrócić uwagę na detale i pomocne rozwiązania, niewymagające włączania oświetlenia górnego w celu zabrania ubrań z garderoby. W tym przypadku niezastąpione są punkty ledowe, przy większej zabudowie wykorzystać można samozapalające się diody – instalację należy zaplanować już w momencie dekorowania wnętrza.


Chcą uzyskać najwyższą efektywność w pracy czy biurze należy postawić na funkcjonalność oświetlenia. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy większość czasu spędzamy w pracy, cierpimy na niedobór światła, jesteśmy podatni na choroby i dopada nas zimowa chandra. W tym okresie szczególnie należy zadbać by stosowane oświetlenie było jak najbardziej zbliżone do światła dziennego w postaci oświetlenia głównego, sufitowego. Wspomagamy je oświetleniem punktowym np. lampami stołowymi – należy zwrócić uwagę, po której stronie ją ustawimy. W przypadku osób praworęcznych lampa powinna stać po lewej stronie, w przypadku leworęcznych po prawej stronie. Należy również pamiętać, by światło nie odbijało się od ekranu komputera. Warto postawić na nowoczesność i energooszczędność, stosując oświetlenie LED – pamiętaj jednak, że takie rozwiązanie powoduje szybsze zmęczenie oczu, poprzez migotanie dla nich niewykrywalne.


Niemałe pole do popisu mamy w przedpokoju, jest to pomieszczenie, w którym wykonujemy różne czynności – ubieramy okrycia wierzchnie, buty a także poprawiamy makijaż, czy najzwyczajniej przeglądamy się w lustrze. Przedpokój powinien być dobrze oświetlony a niekoniecznie zależy nam na dużej intensywności światła. Najbardziej sprawdzą się tu ciepłe barwy oświetlenia. Swoje zastosowanie znajdą tutaj tutaj lampy z regulacją natężenia jak również z czujnikami ruchu lub zmierzchu. Te ostatnie samoistnie uruchamiają się po zmroku i sygnalizują potencjalnemu złodziejowi, że gospodarze są w domu. Jeśli zależy Ci na równomiernym oświetleniu lustra, zawieś dwa kinkiety po obu jego stronach - ułatwi to ostateczną kontrolę wizerunku oraz pozwoli na ostatnie poprawki makijażu.


W długim korytarzu zastosowanie znajdą lampki led wmontowane w ściany i wyposażone w czujniki ruchu – zapewni to poczucie bezpieczeństwa oraz ułatwi przemieszczenie się w nocy – bez konieczności zapalania oświetlenia głównego.


Kuchnia – miejsce, w którym powstają mniejsze lub większe dzieła kulinarne, obcujemy w niej z wieloma ostrymi narzędziami, wymaga to od nas skupienia i precyzji. Przede wszystkim efektowny wygląd należy łączyć w parze z funkcjonalnością. Każdy kąt w kuchni powinien być oświetlony równomiernie przez rozproszone górne oświetlenie, nie rzucając przy tym cieni. Warto zastosować światło odbite od sufitu, zamiast bezpośrednio padające na podłoże. Nie kuś losu – 9 na 10 wypadków zdarza się w domu – zadbaj o prawidłowe oświetlenie przy pracy z ostrym sprzętem.


Konieczne jest również doświetlenie przy użyciu światła punktowego. Blaty, na których przygotowujemy większość posiłków muszą być idealnie oświetlone, oświetlenie górne nam tego nie zagwarantuje. Światło, którym oświetlamy miejsca robocze tj. blat czy zlew, winno być jasne ale nie razić w oczy. Doskonale sprawdzą się tutaj wmontowane, w szafki wiszące, oprawki bądź paski led. Z kolei nad szafkami możemy zamocować lampki led na wysięgnikach, doświetlimy w ten sposób ich wnętrze po otworzeniu.


Nad stołem kuchennym zastosowanie znajdą lampy wiszące z kloszem tłumiącym światło, dzięki temu nie oślepimy osób spożywających posiłek. W mniejszych jadalniach alternatywą okaże się kinkiet. Restauracje, w których zamawiamy „w ciemno” i czekamy do ostatniej chwili, są teraz w modzie – w domu jednak warto pozostać przy tradycyjnym sposobie spożywania posiłków.


Podsumowując, wybór oświetlenia nie jest prosty i dla zwykłego laika może stanowić przeszkodę nie do pokonania. Należy podejść do zagadnienia mądrze, rozważając każdą możliwość rozmieszczenia opraw, łącząc styl i dekoracje z funkcjonalnością. Korzyści zauważysz gołym okiem, a wzrok posłuży Ci znacznie dłużej. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże sprostać Ci wyzwaniu jakim jest wybór oświetlenia.